Stāsts par Semināru "Mūsdienīgu apstādījumu plānošana un kopšana" Annas Koku Skolā
2025 gada 27. martā Annas Koku Skolā notika seminārs "Mūsdienīgu apstādījumu plānošana un kopšana", kurā piedalījās daudzi interesenti no nozares profesionāļiem līdz entuziastiem. Seminārs bija veltīts mūsdienu ainavu dizaina un apstādījumu plānošanas aktualitātēm, un tā dalībniekiem bija iespēja uzzināt par dažādām pieejām dabisko apstādījumu izveidē, augiem, kas ir piemēroti vietējai videi, kā arī inovatīviem risinājumiem ainavu uzturēšanā.
Pirmais lektors, Anita Pošiva-Bunkovska, dalījās ar savu pieredzi par dabiskajām pļavām un zālājiem. Viņa skaidroja augu dzīves stratēģijas, kā tās var izmantot apstādījumu ierīkošanā un kopšanas plānošanā. Lektore izcēla stāstīja par dabisko pļavu iedalījumu, ierīkošanu un uzturēšanu. Tāpat viņa pastāstīja par vietējo augu sugu pielietojumu apstādījumos un to iegūšanas iespējām. Kā praktisku piemēru, Anita Pošiva-Bunkovska rādīja savu dārzu, kurā izveidots dabīgs zālājs no savvaļas augiem. Anita arī iepazīstināja ar Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē veikto dabisku pļavu ierīkošanas projektu. Šīs pļavas tika ierīkotas gan no sēklām, gan izmantojot stādus, un tās izvietotas nogāzēs un gar sētām, piedāvājot gan estētisku, gan ekoloģisku vērtību.
Otro prezentāciju sniedza Anna Karlsone, kura pievērsās viegli kopjamiem parku apstādījumiem. Viņa uzsvēra parku nozīmi pilsētas vidē un parādīja piemērus no LABIE KOKI projekti radītiem projektiem, kur izmantoti zemsedzes augi un videi draudzīgi risinājumi. Anna iedvesmoja zālājus plānot ar dažādiem pļaušanas režīmiem, radot dažādas zonas parkos, kas ir piemērotas gan dabai, gan cilvēkiem.
Trešais lektors, Ieva Bērziņa, dalījās ar saviem risinājumiem par to, kā veidot dekoratīvi stabilu dārzu, kas iztur dažādus laikapstākļus. Viņa īpašu uzmanību pievērsa augu izvēlei ēnaugu dārziem, rādījusi piemēru no sava dārza ar dažādām paparžu šķirnēm. Ieva prezentēja arī inovatīvus risinājumus, piemēram, kūdras apmalītes, kas laika gaitā apaugs ar sūnām, radot dabisku dārza vidi. Viņas piedāvātie praktiskie risinājumi ir lieliska izvēle ilgtspējīgam dārza dizainam un uzturēšanai.
Edgars Neilands aicināja semināra dalībniekus iziet svaigā gaisā un apmeklēt topošās bērnudārza ēkas teritoriju Annas Koku Skolas parkā. Viņš stāstīja par īpašu projektu, kur viens no esošajiem ozoliem klausītāju klātbūtne, izmantojot traktortehniku, tika daļēji apgāzts. Koks turpinās dzīvot, pie saknēm veidosies bunkurs bērniem, bet zaros – augošs bērnu namiņš. Šī mākslīga kokā pārveidošana imitē dabisku vētras koka sagāšanos un kalpo par piemēru, kā dabas spēkus izmantot ainavu dizainā.
Semināru noslēdza Artūrs Mengots, kurš stāstīja par mākslīgā intelekta (MI) izmantošanu apstādījumu vizualizēšanā. Viņš parādīja dažādus rīkus, kas ļauj ātri radīt vizualizācijas un dalījās ar digitālajiem rīkiem un programmatūru, kas noder dārzu dizaina veidošanā. Artūrs uzsvēra, ka, lai iegūtu patiešām labu rezultātu, ir nepieciešams speciālists – cilvēks, kurš saprot visus nianses.
Visbeidzot, Ieva Use-Cimmermane dalījās ar savām pārdomām un iedvesmu no nesena ceļojuma pa siltajām zemēm. Viņa parādīja īpašus un skaistus dārzu piemērus, kuru katrs stāsts atspoguļo saimnieka personību un viņa attiecības ar dabu.
Seminārs bija lielisks piemērs tam, kā profesionāļi dalās ar savu pieredzi un idejām, lai veidotu kvalitatīvu, ilgtspējīgu un estētiski baudāmu vidi. Dalībnieki atzina, ka seminārs bija ļoti informatīvs, un visas biļetes tika izpārdotas, kas liecina par lielo interesi par šo tēmu. Mēs esam gandarīti, ka kopīgiem spēkiem varam veidot skaistāku un dzīvei baudāmāku vidi!